Jdi na obsah Jdi na menu

Historie

 

Historie

Sealyham terier je málo známé a málo početné plemeno. Pochází z bývalého hrabství Walesu. Dříve byl uváděn název Sealy Ham Terier. Sealy Ham znamená  česky něco jako „samota u Sealy“. Sealy je přítokem řeky Cleddau v odlehlém koutě Pembrokeshiru, ležícího na jižním pobřeží Walesu. „Seal „ znamená v lovecké hantýrce vydří stopu.

V domě v Sealy Hamu žil tvůrce plemena, kapitán John Tucker-Edwardes. V roce 1848 se nechal penzionovat a věnoval se výlučně lovu.Tehdejší teriéři zřejmě neodpovídali jeho představám a tak začal sám s chovem nízkonohého, houževnatého a ostrého teriéra.

Při svém skonu nezanechal po sobě žádné zápisky o tom, co všechno ke svým teriérům přikřížil.Uvádí se hrubosrstý baset, dandie dinmont teriér,“Chesir teriér“-již neexistující rasa malých bulteriérů, foxteriér, Poltalloch teriér – ze kterého později vznikl west highland white teriér. Žádná z těchto křížení však nelze věrohodně prokázat. Později, až toto plemeno začalo být populární, bylo jistě provedeno přikřížení lecjakých teriérů, aby byli získáni atraktivní psi.

Podle : Encyklopedie plemena psů, 2.díl, autor hans Räber

Whiskey » Ch.Whisky Bach-na výstavě v r.1910 v Crystal Palace v londýně byl druhý za psem Peer Gynt. Chovatelem byl F.W.Lewis. Pes byl prodán W.Bakerovi a stal se otcem mnoha vítězných psů.

Ch.Brunholm Bombardier

« Ch.Brunholm Bombardier

Ch.Crick Hoodwink  »

Ch.Crick Hoodwink, vítězný pes před vypuknutím druhé světové války.

Ch.St.Margaret Steve byl znalci plemene označován jako nejlepší sealyham teriér všech časů.Maj.p.Chartersová

 

« Ch.St.Margaret Steve

Ch.Ivo Caradoch »

Ch.Ivo Caradoch byl před první světovou válkou prodán do Ameriky za 850liber šterlinků panem Hamiltonem-Adamsem.

Peer Gynt ( Tinker ) nar. v lednu 1903. Byl jedním z pilířů začínajícího čistokrevného chovu.Lord Kensington o něm napsal: "Zdědil jako žádný jiný pes cenné vlastnosti a povahu slavného chovu J.Edwardesse.Během 5 nebo 6 let byl vítězem na všech výstavách, než jej porazil jeho syn Dandy Bach.  

« Peer Gynt ( Tinker )

Cassai Prague Snowdrop
Sealyham Terrier součastnosti

 

 Zkopírováno s laskavým svolením chovatelky Mirky Bidlové z http://prague.snowdrop.sweb.cz/